Łóżko w pokoju dziecięcym

31-07-2017

Aranżując przestrzeń dla dziecka, trzeba zadbać o to, by maluch mógł w niej bez reszty oddać się zabawie, a także odrobić lekcje, pouczyć się. Równie ważna jak możliwość nauki i zabawy, jest możliwość odpoczynku oraz relaksu. Zdrowy sen odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju naszej pociechy, dlatego też łóżko to jeden z najważniejszych mebli w pokoju dziecięcym. Jak wybrać łóżko, które będzie nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również stylowe?

Na wygodę, komfort, a w konsekwencji zdrowie dziecka wpływ ma rodzaj materaca, na jakim maluch będzie spał. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów w tym zakresie. Jednak trudno jednoznacznie wskazać, jaki rodzaj materaca będzie najbardziej odpowiedni. W każdym przypadku trzeba bowiem uwzględnić indywidualne potrzeby i wymagania. Warto, żeby dziecko przed zakupem „wypróbowało” kilka materacy. Chodzi o to, by wybrać ten najbardziej odpowiedni. Stopień twardości należy dopasować do wagi dziecka. Co ważne, noworodek powinien spać na materacu średniej twardości. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem naszej pociechy zmieniają się jej potrzeby odnośnie typu materaca do spania.

Nie bez znaczenia pozostaje tworzywo, z którego wyprodukowane jest łóżko. Trwałością i wytrzymałością przez wiele, wiele lat wyróżniają się przede wszystkim meble wytworzone z drewna. Ze względów bezpieczeństwa warto nabyć łóżko, którego krawędzie nie są zbyt ostre.

 

Funkcjonalność łóżek dla dzieci

Rynek oferuje rozmaite modele łóżek, które oprócz funkcji spania, pełnią również funkcję przechowywania. Dodatkowe szuflady znajdujące się pod materacem będą nie do przecenienia szczególnie w pomieszczeniach o niedużych metrażach. Wypada podkreślić, że zainteresowaniem cieszą się także łóżka z dodatkową funkcją spania, którą wysuwa się spod materaca głównego.

Gdy pokój dziecięcy urządzamy z myślą o więcej niż jednym dziecku, warto rozważyć zakup łóżka piętrowego. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo przestrzeni. W sprzedaży znaleźć można łóżka piętrowe w różnych kolorach. Nietrudno więc wybrać opcję, która będzie podkreślała konkretną aranżację. Dostępne są również łóżka piętrowe z wysuwanym pojemnikiem na pościel lub wysuwanym trzecim materacem do spania. Alternatywą dla łóżka piętrowego będą oczywiście dwa osobne meble do spania. Decydując się na tę opcję, z łatwością można podzielić pokój na swego rodzaju strefy – wydzielając je za pomocą różnych kolorów ścian, odmiennych dywanów. W konsekwencji każde dziecko będzie miało poczucie niezależności, autonomii, mimo konieczności dzielenia pokoju z rodzeństwem.