Skandynawskie wzornictwo w Twoim domu

10-07-2017

Dla jednych urządzanie wnętrz to czysta przyjemność, dla innych - spore wyzwanie. W zależności od indywidualnych preferencji, cztery kąty urządzić można w stylistyce nowoczesnej czy prowansalskiej, wykorzystując odważne bądź klasyczne zestawienia barw i odcieni, decydując się na drewniane panele czy błyszczące płytki. Wydaje się, że w różne gusta wpisać się może wzornictwo skandynawskie. Z jednej strony styl pochodzący ze Skandynawii charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością, z drugiej strony wnętrza utrzymane w tej stylistyce są przestronne, jasne i przytulne.

Wzornictwo skandynawskie w znacznej mierze bazuje na drewnie, które świetnie współgra z typowymi dla tej stylistyki odcieniami: szarościami, brązami oraz bielą. Przykładem jest system mebli ASPEN, łączący biały lakier i fronty w kolorze dębu lefkas. W skandynawskim domu czy mieszkaniu na pewno sprawdzi się drewniana podłoga oraz meble, szczególnie te z jasnego drewna. Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie jasnej kolorystyki optycznie powiększa pomieszczenia, dzięki temu te wydają się przestronne. Warto zaznaczyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się aktualnie również bielona cegła. Realizując założenia skandynawskiego stylu, bez obaw można także postawić na zestawienie bieli z kolorami nieco odważniejszymi, bardziej wyrazistymi, takimi jak żółty, pomarańczowy, a nawet czarny. Można na przykład jedną ze ścian pomalować na kolor kontrastujący z dominującym beżem czy szarością.

Moc dodatków w stylu skandynawskim

Na tle jasnych ścian czy mebli doskonale sprawdzą się kolorowe dodatki w postaci ramek na zdjęcia, wazonów czy poduszek. W tym zakresie wręcz wskazana jest odrobina szaleństwa. Dodatki bowiem z jednej strony podkreślają całą aranżację, a z drugiej strony mogą z powodzeniem stanowić wyraz indywidualnych upodobań, preferencji. W styl skandynawski wpiszą się dodatki oryginalne, nieprzeciętne, a nawet nawiązujące do zupełnie odmiennego wzornictwa. Obecnie coraz częściej spotkać można połączenia różnych stylów. Czemu by więc nie przełamać skandynawskiego wzornictwa meblem w stylu vintage czy industrialnym?

Dobrze dobrane oświetlenie doda każdemu pomieszczeniu jasności i będzie stanowić samodzielny element dekoracyjny. We wnętrzach urządzanych w oparciu o skandynawski styl często pomija się firany (poprzestając na roletach), które nie zawsze wpisują się w typową dla tej stylistyki prostotę i funkcjonalność. Chodzi o to, by jak najwięcej naturalnego światła zagościło we wnętrzu. Jeżeli jednak decydujemy się na firanki i zasłony, powinniśmy wybrać takie, które nie będą ograniczać dostępu promieni słonecznych.

Wnętrze w stylu skandynawskim doskonale urozmaici wygodna, komfortowa, miękka kanapa udekorowana licznymi poduszkami wykonanymi z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Sypialnię warto zaopatrzyć także w przyjemną w dotyku narzutę. Tego typu dodatki sprawiają, że wnętrze jest ciepłe, przytulne.